tomenu
Obilniny
Obilniny alebo cereálie sú kultúrne rastliny z čeľade lipnicovitých pestované predovšetkým pre zrno v miernom pásme všetkých svetadielov, v rôznych nadmorských výškach. Spracúvajú sa na múku, krúpy, vločky, slad, škrob, krmivá. Sú zdrojom sacharidov a v prirodzenom stave aj plnohodnotných bielkovín, vitamínov (najmä B-čka), minerálnych látok a vlákniny.
Mali by tvoriť 50% našej celkovej stravy. Samozrejme hovoríme o celozrných obilninách, väčšina hodnotných látok sa totiž nachádza v šupke zrna. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií (olúpané jadro tvorí zväčša škrob).
Hlavné druhy obilnín:
Pšenica, jačmeň, kukurica, ryža, raž, ovos, cirok, menej rozšírené pohánka, mohár a i.
Prečo konzumovať obilniny:
Z obrovskej plejády rôznych druhov obilia zostali v našom jednotvárnom "modernom" jedálničku hlavne biela pšenica a biela ryža. Priemyselným spracovaním strácajú takmer všetky dôležité látky, ktoré tak veľmi potrebujeme pre zachovanie nášho zdravia. Celé obilné zrná však obsahujú mnoho minerálnych látok, vitamínov a vlákniny. Celé zrno vyklíči aj po tísic rokoch. Majú nižší glykemický index než biele rafinované obilniny, podporujú trávenie a črevnú peristaltiku a tým sú skvelou prevenciou všetkých civilizačných chorôb, hlavne rakoviny hrubého čreva.
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Sú vhodné pre každého, kto sa chce preorientovať na plnohodnotnú stravu. Tisícročia sa ľudia živili celozrnnými výrobkami a boli zdraví a výkonní. Žiadna iná skupina potravín nie je taká harmonická, ako celé obilné zrná. Sú schopné zabrániť civilizačným ochoreniam podmieneným výživou, oslabiť ich alebo aj úplne vyliečiť. Každý komu leží na srdci jeho zdravie a zdravie jeho detí, by mal svoju výživu založiť na obilninách. Obnovené zdravie sa vám odmení novou radosťou zo života, zvýšenou obranyschopnosťou a stabilným nervovým systémom.
Obsahujú významné množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov. Z obilnín sú najhodnotnejšie pšenica, jačmeň, pohánka, kukurica, ryža, proso, ovos, raž a láskavec.
Ďalšou málo známou a nedostatočne využívanou možnosťou je konzumácia naklíčených semien. Počas klíčenia v nich prebiehajú procesy, pri ktorých sa škroby a tuky menia na vitamíny, bielkoviny, enzýmy a jednoduché cukry. Čerstvé výhonky nakĺčených semien sú už 1000 rokov súčasťou stravy Číňanov. Obsahujú kvalitné bielkoviny a enzýmy, vďaka ktorým sú ľahko stráviteľné. Klíčky sa považujú za "najživšiu" a "najprírodnejšiu" súčasť potravy, pretože sa konzumujú celkom čerstvé v dobe, kedy ešte rastú. Pôsobia diureticky, zvyšujú chuť do jedla a z tela odstraňujú nečistoty. Používajú sa v diétach pri znižovaní nadváhy, pri artritíde, opuchoch, žalúdočných a dvanástnikových vredoch a pri poruchách trávenia.
Strukoviny
Strukoviny sú dôležitým zdrojom bielkovín. Obsahujú ich najviac zo všetkých zdrojov rastlinných potravín. Väčšie zastúpenie strukovinových bielkovín by znamenalo ich racionálnejšie, t. j. všestrannejšie a komplexnejšie krytie v našej strave, pričom by sa najviac získali ich esenciálne živiny, ako napr. vitamíny najmä skupiny B, makro a mikroelementy, ale aj hrubá vláknina. Medzi výživovo potrebné zložky strukovín patria tiež minerálne látky. Z oblasti mikroelementov treba predovšetkým draslík, ktorý je v prevahe hlavne vo fazuli a sóji, ďalej tiež fosfor, vápnik i horčík. Ďalej si zaslúži pozornosť železo, zinok, mangán a meď. V kuchynskej príprave jedál majú široké uplatnenie. V porovnaní s mäsom a mäsovými výrobkami, strukoviny nevytvárajú škodlivú látku cholesterol, teda ich konzumácia je oveľa zdravšia. Uskladnenie strukovín je veľmi jednoduché, a to buď semená v suchom vyzretom stave alebo vo forme sterilizácie, hlavne v zelenom nedozretom stave, ale taktiež vo forme zamrazovania.
Hlavné druhy strukovín:
Šošovica, hrach, fazuľa, cícer, sója.
Prečo konzumovať strukoviny:
Strukoviny sú výživnou a lacnou alternatívou mäsa.
Sójové bôby sú vzhľadom na svoj zdravo vyvážený obsah aminokyselín klasifikované ako zdroj vysokokvalitných bielkovín. Na rozdiel od ostatných strukovín obsahujú aj značné množstvo tukov, väčšinou nenasýtených. Strukoviny obsahujú nerozpustnú i rozpustnú vlákninu. Prvá povzbudzuje črevný pohyb a pomáha tak, aby nevznikala zápcha, navyše znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka. Druhá sa spája so znižovaním hladiny cholesterolu a tým aj so znižovaním rizika srdcových ochorení a mozgových príhod. Vzhľadom na to, že škroby obsiahnuté v strukovinách sa trávia i vstrebávajú pomaly, umožňujú rovnomerné uvoľňovanie glukózy do krvi, čo je mimoriadne dôležité u diabetikov, ktorým to pomáha udrživať stále hodnoty hladiny cukru.
Sójové bôby a sójové produkty (tofu, sójová omáčka, miso a sójové mlieko) vzhľadom na fytoestrogény, ktoré obsahujú, majú význam aj v prevencii osteoporózy a príznakov prechodu. Väčsina tepelne upravených strukovín obsahuje železo, draslík, fosfor, mangán, horčík a komplex vitamínov B (okrem B12). Niektoré obsahujú aj vitamín E.