tomenu
Požívanie húb alebo ich použitie ako ochucovadlo je také staré ako ľudstvo. Historické údaje potvrdzujú, že už aj starí Gréci a Rimania poznali ich výživnú hodnotu alebo významnú ochucovaciu úlohu. Vo východnej Ázii napríklad už dvetisíc rokov pestujú určité druhy húb. V súčasnosti sa rozšírila na celom svete spotreba húb, a ich význam v našej výžive rastie zo dňa na deň. Ich najdôležitejšou výživnou látkou sú bielkoviny, ktoré z hľadiska zloženia sa podobajú živočíšnym, preto môžu prichádzať do úvahy aj ako náhrada mäsa. Huby okrem bielkovín obsahujú tuky, sacharidy, minerálne soli (fosfor, vápnik atď.), vitamíny (A, B, D, PP), chuťové a aromatické látky a kyselinu glutámovú, ktorá vzbudzuje chuť do jedenia.
Okrem ich vysokej výživnej hodnoty nie je zanedbateľný ani ich liečivý Účinok. Podľa vedeckých hypotéz niektoré druhy húb obsahujú aj antibiotiká proti TBC, týfusu, resp. proti rakovine.
Dubák
Hríb dubový tiež ľudovo dubák je najznámejšia jedlá huba Slovenska. Patrí do čeľade hríbovité.
Dubák je výborná jedlá huba, vhodná aj na sušenie. Je výborný aj na polievky a omáčky.
Kuriatko jedlé
„So mnou si odolnejší voči infekciám a liečim Ti aj zrak“
Liečivé účinky:
- zlepšuje odolnosť organizmu proti infekčným chorobám (antiseptikum),
- zlepšuje zrak,
- lieči šeroslepotu (oftalmologikum)
- dýchacie problémy
Použitie: - sušené kuriatka (kuriatka očistíme od nečistôt, dobre usušíme, hermeticky uskladníme v sklených pohároch opatrených etiketou na tmavom mieste) použijeme na prípravu polievok, hubových omáčok, pomazaniek a pod.
Pomazánka z kuriatok (15 g suchých kuriatok namočíme do vody na 12 hod., scedíme (2 dkg čerstvých kuriatok) opražíme na masle s posekanou cibuľkou, pridáme na mäkko uvarené vajce, dochutíme soľou, korením a rozmixujeme) sa konzumuje pri ťažkostiach 2 x denne s čiernym chlebom Kuriatko je chutná huba. Používame ju na prípravu rôznych kulinárskych špecialít.